Curtis és Nighy a bankárok adóját sürgeti
Egy kampányfilm, amely ismerteti a pénzügyi szakma 0,05%-os Robin Hood-adóját, mintegy 700 billió (vagyis ezermilliárd) dollárt mozgathat meg a világ szegényei számára.
A következő mondat akár a teljes sztorija is lehetne Richard Curtis rendező egyik jópofa filmjének: havas londoni háttér előtt valaki, akit állandóan figyelmen kívül hagynak és nem is kedvelnek, csodával határos módon megkapja azt a figyelmet, amelyre úgy sóvárgott. Csakhogy ezúttal az ismert direktor azt reméli, hogy a csalódott angol jampec helyett a célzott banki adót teheti közkedveltté. Nagy-Britannia legsikeresebb vígjátékírójának és -rendezőjének célja ugyanis az, hogy a közbeszéd tárgyává tegye, a bankárok micsoda nagy prémiumokat söpörnek be, miközben mi nyögünk a fizetési kötelezettségeinktől - ezt emeli ki a pénzügyi intézményeket érintő Robin Hood-adó bevezetéséről szóló kampány első fejléce.
Kihasználva a YouTube, a Facebook és a hírességek támogatását, Curtis elővette azt a témát, amely korábban naiv vágyálom volt, azaz hogy az összes banki ügyletet megadóztassák. A Tobin-adó, melynek névadója az az amerikai közgazdász, aki elsőként javasolta a bevezetését, mostanra Robin Hood-adóként lett közismert.
Curtis részvétele felidézi, ahogyan a Négy esküvő és egy temetés írója felvonult a “Drop the debt” és a “Make Poverty History” kampányokban a gleneagles-i G8 csúcstalálkozón 2005-ben.
A rakat sikerfilm alkotójaként ismert művész (a Négy esküvő és egy temetés-től az Igazából szerelem-ig) korábban már döntő szerepet játszott megállapodások létrejöttében olyan csoportok között, mint a Barnardos, a brit Királyi Madárvédelmi Társaság, az Üdvhadsereg, valamint a brit szakszervezeti szövetség. Szintén szerepet vállalt magas rangú Konzervatív és Munkáspárti személyekkel való találkozókon a kampányolókat segítve az adó bevezetéséért.
Curtis megnyerte régi kedvencét, Bill Nighy-t egy kisfilmre, amelyben Nighy egy vezető bankszakembert játszik, aki egyre inkább kényelmetlenül érzi magát, amikor arról kérdezik, hogy vajon egy ilyen fajta adó működhet-e, és mennyi jöhet össze belőle. A film, melynek rendezője maga Curtis, jelenleg a guardian.co.uk-n és a YouTube-on már elérhető. Bono csapata, az “One campaign” is teljes vállszélességgel állt a cél mögé, és várhatóan egy sor új támogatóval rukkolnak elő az elkövetkező hónapokban.
A hazai és külföldi jótékonysági szervezetek, szakszervezetek és egyházi csoportok új és erőteljes koalíciója azzal érvel, hogy a Robin Hood-adó mintegy 700billió dollár (450billió font) bevételt tud generálni világszerte. Az adó mintegy 0,05%-kot jelentene minden banki pénzügyi folyamat után a részvényektől kezdve a deviza- és származékos ügyletekig, amely egy rakás pénzt hozna hazai és nemzetközi szegénység elleni intézkedések számára, valamint az éghajlatváltozás érdekében történő küzdelemre.
Az Empire Design sikeres reklámkampányának a szlogenjei a következők: “Ez az első adó, amit szeretni fogsz” és “Kis változás egy banknak, óriási változás a világnak.”
“A pénzügyi válság okán elhangzanak olyan kijelentések, hogy nincsen pénz az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, szó van arról, hogy vágnak az oktatáson és kétséges, hogy honnan lesz pénz a Millenniumi Fejlesztési Célokra”, mondta Curtis. “Van pénz a bankrendszerben. Hatalmas bővülés van a banki tevékenységek esetében. És mi mindeközben még több adót fizetünk az után, amit megveszünk.”
“Megértem, hogy bonyolult és vitatható ez a dolog, és vannak más ötletek is az asztalon, de amit mi próbálunk létrehozni, az egy életszerű összefüggés megerősítése a bankrendszer és azon óriási problémák között, amelyekkel szembesülünk ezen a bolygón. Ígérgessünk a gyermekszegénységről, adóztassuk meg a brit népet? Vagy dolgozzunk a bankokkal, hogy megoldást találjunk? ”
Az adót már régóta követelik a kampányolók, de eddig mind a politikusok, mind a bankárok, mint lehetetlen tervet hessegették el. Az ENSZ támogatásával tavaly Gordon Brown volt az első globális vezető, aki nyilvános felhívást intézett ennek bevezetésére, hiszen ez egy lehetséges módja annak, hogy a bankok, mint a globális pénzügyi válság okozói, kompenzálják a társadalmat. A kampány mára elfogadottá vált. Kedd reggel a hajnali órákban a következő kérdés: “Szeretnél részesedni a világ legnagyobb bankjának munkájából?” volt kivetítve a Bank of England-re. Mostantól pedig a kampányolók a Facebook hálózat tagjaitól azt fogják kérni, hogy tegyenek fel Robin Hood stílusú maszkot támogatásuk jeléül…

Következő hír:
Filmek, amikben megjelenik a póker
Kommentek
Legyél te az első, aki hozzászól!
Ha hozzá szeretnél szólni ehhez a cikkhez, akkor először be kell jelentkezned!
- 2013. június 4.
Filmek, amikben megjelenik a póker
A Pókercsajok (Aces) című amerikai akciófilm 2006-ban került a filmvászonra. Írója és rendezője Daniel Zirilli. A film három fiatal lány életéről és a póker kártyajátékról szól.- 2012. február 6.
Elhunyt Zalman King
70 éves korában meghalt Zalman King, a Vad Orchideák és a Vörös cipellők-sorozat rendezője, a 9 és fél hét író-producere.- 2012. február 5.
Meghalt Ben Gazzara
81 éves korában, gyógyíthatatlan rákos betegségben elhunyt Ben Gazzara, háromszoros Golden Globe-jelölt amerikai színész.- 2012. január 25.
Elhunyt Theo Angelopoulos
Kedden 76 éves korában elhunyt Theo Angelopoulos világhírű görög filmrendező egy közlekedési balesetben, miközben legújabb filmjén dolgozott.
Filmek, amikben megjelenik a póker
A Pókercsajok (Aces) című amerikai akciófilm 2006-ban került a filmvászonra. Írója és rendezője Daniel Zirilli. A film három fiatal lány életéről és a póker kártyajátékról szól.Elhunyt Zalman King
70 éves korában meghalt Zalman King, a Vad Orchideák és a Vörös cipellők-sorozat rendezője, a 9 és fél hét író-producere.Meghalt Ben Gazzara
81 éves korában, gyógyíthatatlan rákos betegségben elhunyt Ben Gazzara, háromszoros Golden Globe-jelölt amerikai színész.Elhunyt Theo Angelopoulos
Kedden 76 éves korában elhunyt Theo Angelopoulos világhírű görög filmrendező egy közlekedési balesetben, miközben legújabb filmjén dolgozott.