Én, a robot
I, Robot


Magyarországi premier: 2004. szeptember 9.
Magyarországi DVD premier: 2005. január 18.
Az Én, a robot Isaac Asimov (1920-1992) kilenc kisregényén alapul, amelyet az író az 1940-es években írt több magazin számára. A történeteket a robotokra vonatkozó szabályok kapcsolják össze.
(1) A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
(2) A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az Első Törvény előírásaiba ütköznének.
(3) A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az Első és a Második Törvény előírásaiba.
A filmben Del Spooner nyomozó (Will Smith) egy olyan, öngyilkosságnak tűnő bűntényben nyomoz, melynek áldozata a robotokat gyártó USR nevű vállalat legzseniálisabb főtervezője. Spooner nem hisz az öngyilkosság-teóriában, főleg attól kezdve nem, amikor a professzor laborjában egy megbújó robot rátámad, majd elmenekül. Így válik a robotika alaptörvényeinek ellenére Spooner első számú gyanúsítottjává egy vadonatúj fejlesztésű NS 5-ös robot. Dr. Susan Calvin (Bridget Moynahan) robotpszichológus segít Spooner-nek megfejteni, hogyan is tudta a robot kijátszani a törvényeket, de ahogy a bűntény szálai egyre magasabb körökbe vezetnek, mindkettejük élete veszélybe kerül.
Rendezte:
Alex Proyas
Forgatókönyv:
Hillary Seitz, Jeff Vintar, Akiva Goldsman
Operatőr:
Simon Duggan
Vágó:
Richard Learoyd, Armen Minasian
Zene:
Trevor Jones
Szereplők:
Will Smith, Bridget Moynahan, James Cromwell, Bruce Greenwood, Chi McBride, Alan Tudyk, Aaron Douglas, David Haysom, Scott Heindl
Műfaj:
sci-fi, akció
Játékidő:
115 perc
Ország:
USA
Gyártó:
20th Century Fox/Davis Entertainment
Hazai moziforgalmazó:
InterCom
Kritikánk a filmről

2005. június 9.
"Minden összetevőjében nagyszerű sci-fi a filmnézők hármas alapszabályához hűen: elfogadható sztori, elfogadható kivitelezés, elfogadható mondanivaló. Pipa, pipa, pipa, innentől pedig a robotika törvénytriásza kit érdekel?"
bővebben